Strony

czwartek, 19 marca 2015

Oznaczenia tras narciarskich

Wybierasz się na narty, ale nie jesteś pewny swoich umiejętności i chcesz wiedzieć po jakich trasach powinieneś się poruszać? Warto więc wiedzieć, jak w Polsce i innych krajach oznaczone są skale trudności szlaków i jakie kolory, co oznaczają.

Polskie oznaczenia tras narciarskich

            Jeśli chodzi o obecny Polski system oznaczenia trudności tras narciarskich, to został on ustanowiony pod koniec 2011 roku. Obowiązuje więc trzystopniowa taka sama skala na trasach narciarskich biegowych i zjazdowych. Najłatwiejsze trasy są oznaczone kolorem niebieskim lub żółtym paskiem, w którego środku jest niebieski pasek. Takie trasy zjazdowe mają nachylenie maksymalnie do 30% a w przypadku tras biegowych do 10%. Trasy trudne są oznaczone czerwonym kolorem lub żółtym paskiem z czerwonym prostokątem w środku. Nachylenie takich tras zjazdowych sięga do 40%, czyli 22 stopni, a w przypadku tras biegowych, maksymalny stopień nachylenia w profilu podłużnym to 20%. Najtrudniejsze trasy w Polsce są oznaczone kolorem czarnym lub żółtym paskiem z czarnym prostokątem w jego środku. Takie trasy zjazdowe mogą mieć nachylenie sięgające maksymalnie 40%. Czarne trasy biegowe mogą mieć natomiast nachylenie 20% i liczne odcinki z trudnymi podejściami i zjazdami.


Jak jest w innych krajach?

            Jeśli wybierasz się na narty do innych krajów europejskich obowiązuje tam podobny system oznaczenia tras narciarskich. Kolorem zielonym lub niebieskim oznaczone są trasy łatwe. Kolorem czerwonym  trasy o średnim stopniu trudności. Trasy bardzo trudne, dla ekspertów to kolor czarny. W przypadku ekstremalnie trudnych tras w Skandynawii stosowane są podwójne lub potrójne czarne rąby. Warto także zapamiętać, że w Austrii i Szwajcarii ekstremalnie trudne trasy są koloru pomarańczowego.
Nie przeceniajmy więc naszych możliwości i dostosujmy rodzaj trasy do naszych umiejętności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru tras narciarskich zapraszamy na wyjazd zorganizowany w Alpy ze Snow Nation.

1 komentarz:

  1. Podstawowa rzecz, którą powinien znać każdy narciarz:) Może i tu sprzęt od http://www.amos.auto.pl wam się przyda na takich wyprawach?

    OdpowiedzUsuń